MZŠ Návsí - NIQES
NIQES Tisk E-mail
Napsal Administrator   
Pondělí, 30 květen 2011
niqes.jpg

 

Testování NiqesNIQES je oficiální zkratkou strategického rozvojového projektu, jehož plný název zní „Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice". Nositelem a realizátorem projektu je Česká školní inspekce. 

Česká školní inspekce (ČŠI) dle školského zákona hodnotí podmínky, průběh a výsledky vzdělávání. Pro úspěšné naplnění části zákonného požadavku, tedy hodnocení výsledků vzdělávání, však ČŠI  dosud neměla adekvátní nástroj. Proto dochází k vývoji systému pro národní šetření. Hodnocení výsledků vzdělávání je však pouze jedním z indikátorů kvality školy na hodnotící škále, kterou ČŠI používá. Zjistí-li ČŠI, že nějaká škola v důsledku národních šetření a ověřování výsledků opakovaně vykazuje rizikový stav, může danou školu navštívit a právě s použitím celé škály dalších nástrojů, metod a postupů identifikovat příčiny a napomoci nápravě stavu.Výsledky získané v testování  budou v hodnotící praxi ČŠI využity pouze jako jeden z mnoha indikátorů pro možnou realizaci komplexní inspekční činnosti (tedy nikoliv pro samotné hodnocení). ČŠI používá a dále používat bude dobře známý tzv. multikriteriální rámec hodnocení kvality škol a je si dobře vědoma omezených vypovídacích možností výsledků testování.  Druhým  jednoznačným a  rovnocenným cílem je poskytnutí  účinné zpětné vazby pro žáka, jeho rodiče, učitele i ředitele školy o tom,  do jaké míry žák umí to, co by měl podle minimálních vzdělávacích standardů umět, v čem je slabší a v čem naopak požadavky minimálních vzdělávacích standardů splňuje. Zároveň by měl žák získat doporučení pro další učení (bude obsaženo v generální zkoušce v roce 2013).

Testování žáků 5. a 9. ročníků probíhá na naší škole od 21. 5. 2012.

Tento projekt se rozběhl na všech základních školách a nižším stupni gymnázií po celé České republice. Cílem není srovnávat žáky, třídy nebo školy. Hlavním a základním úkolem je poskytnout informaci žákům, rodičům, vyučujícím o tom, nakolik každý jednotlivý žák plní požadavky minimálního standardu osvojených dovedností. Přesto může být zajímavé zasadit výsledky žáků školy do rámce výsledků všech testovaných žáků.Testování  probíhá z matematiky (45 minut), českého jazyka (40 minut) a anglického jazyka (60 minut). Žáci , učitelé i rodiče mají možnost prohlédnout  si výsledky o úspěšnosti v konkrétním předmětu na adrese: https://portal.niqes.cz/vysledky. Žáci při testování získávají přihlašovací jméno a heslo, které slouží také k přihlášení žáka k výsledkům. Na celkové hodnocení je nutné si počkat až do ukončení testování, tj. 8. června 2012. 

Aktualizováno ( Středa, 30 květen 2012 )
 
Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/srv/www/user-uploadfea5dd5731fb1a537ae724e92f1d14f1) is not within the allowed path(s): (/CORE/AreaC/zsnavsi.cz/:/srv/www/zsnavsi.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/zsnavsi.cz/www/templates/tbc_officestyle/index.php(242) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 44 Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/srv/www/user-uploadce058e0374e6850359c65e339fe7d8b1) is not within the allowed path(s): (/CORE/AreaC/zsnavsi.cz/:/srv/www/zsnavsi.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/zsnavsi.cz/www/templates/tbc_officestyle/index.php(242) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 66